اصول نگارش پایان نامه

اصول نگارش پایان نامه

اصول نگارش پایان نامه ، پایان نامه سندی است که در مقاطع مختلف تحصیلات عالی به منظور ارائه یافته های تحقیق ارائه می شود. همچنین باید از محدودیت هایی که ممکن است در حین انجام تحقیق با آن مواجه شوید آگاه باشید.

تدوین و نگارش پایان­ نامه یکی از الزامات تحصیل در دوره­ های تحصیلات تکمیلی ( کارشناسی ارشد و دکتری) است. پایان نامه یا تز (یا رساله) نوشتاری است که دانشجو در رابطه با موضوعی خاص مربوط به رشته تحصیلی خود می ­نویسد تا مدرک تحصیلی بگیرد.

در پایان نامه، دانشجو سئوال یا موضوعی را بررسی می­ کند و با تجزیه و تحلیل یا تجارب علمی یا آزمایشی به آن پاسخ می دهد. بنابراین پایان نامه باید دارای مشخصات و ویژگی­ هایی باشد که آن را از نظر استادان راهنما و مشاور و سپس نزد داوران قابل قبول سازد.

اغلب دانشجویان به دلیل اینکه اجرای پایان نامه اولین کار پژوهشی آن هاست در انجام این کار دشواری­ های متعددی دارند. بنابراین باید در ابتدا بدانند چه اصولی را باید برای پایان نامه نویسی رعایت کنند.

اصول نگارش پایان نامه
اصول نگارش پایان نامه – تزیسمی

فهرست مطالب

پایان نامه چیست؟- اصول نگارش پایان نامه

نوشتاری است که دانشجویان در موضوعی خاص مربوط به رشتهٔ تحصیلی خود، برای دریافت مدرک تحصیلی می‌نویسند. در انجام پایان‌نامه دانشجویان موضوع یا سؤالی را بررسی کرده و از راه تجزیه و تحلیل یا تجارب عملی یا آزمایشی به آن پاسخ می‌دهند. به بیان دیگر انجام پایان‌نامه شامل استدلال موضوعی، ارائهٔ پژوهشی تجربی، حاصل کارآموزی یا عصاره‌ای از درس‌های آموخته‌شده در دوران تحصیلی دانشجوست که با راهنمایی استادان نگارش و تدوین می‌شود. پایان‌نامه با عنوان و محتوای تکراری در هیچ سیستم آموزشی و در هیچ مقطع تحصیلی‌ای تعریف نشده‌است و همهٔ دانشجویان موظف به نگارش پایان‌نامه با موضوع و محتوای جدید هستند. اغلب پایان‌نامه‌های دوره کارشناسی به صورت نوشتاری حاصل از گردآوری تحقیقات دیگر می‌باشد. در حالی که پایان‌نامه در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری لزوماً باید موضوع جدیدی را مورد هدف قرار دهد.

اصول نگارش پایان نامه

یک مقاله تحقیقاتی یک سند مهم است به همین دلیل باید در هنگام نوشتن آن بسیار مراقب باشید. اصول اساسی بسیاری وجود دارد که باید برای اطمینان از تاثیرگذار بودن پایان نامه رعایت کرد.

عاقلانه موضوع را انتخاب کنید

اول از همه، منطقه مورد مطالعه را انتخاب کنید و پس از آن موضوعی را که بر آن تسلط دارید پیدا کنید تا بتوانید داده های مرتبط را به راحتی دریافت کنید. مطمئن شوید که موضوع شما خیلی گسترده یا عمومی نیست تا بتوانید مرتبط ترین داده ها را در گزارش خود بگنجانید.

به خودتان انگیزه بدهید

نوشتن پایان نامه نیاز به زمان و تلاش زیادی دارد، به همین دلیل است که بسیاری از دانشجویان در تحقیق احساس کسالت می کنند. اما اگر شما را تشویق کرده اید که راه حلی بیابید که در کل فرآیند به شما انگیزه دهد. اگرچه انگیزه کلید نوشتن یک پایان نامه خوب است و این تشویق گزارش شما را با قدردانی کامل به پایان می رساند.

به خوبی ساختار یافته است

پایان نامه شما باید به خوبی ساختار یافته و به خوبی نوشته شود تا بتواند منتشر شود. بازنویسی نکنید فقط سعی کنید تا حد امکان داده های خود را مختصر کنید. فراموش نکنید که عبارات پایان نامه ساختار یافته ای را ذکر کنید که ممکن است کل کار پایان نامه شما را بپذیرد یا رد کند. این برای شما مفید خواهد بود و خوانندگان را به گزارش شما متصل نگه می دارد. گزارش اشکال نمی تواند توجه خواننده را برای مدت طولانی تری جلب کند.

عزم و صبر

گزارش را با عزم راسخ برای داشتن یک نوشته علمی باورنکردنی شروع کنید. سعی کنید تا جایی که می توانید از منابع زیادی کمک بگیرید تا پایان نامه خود را به موقع و با سهولت تکمیل کنید. صبر ابزار مهم دیگری است که ممکن است هنگام نوشتن پایان نامه به آن نیاز داشته باشید، حتی اگر با مشکل نویسنده مواجه شدید، امید خود را از دست ندهید و تا تکمیل نشدن آن ادامه دهید.

یک برنامه زمانبندی بسازید

پس از تکمیل پیش نیازهای نوشتن مقاله، یک برنامه زمانی تشکیل دهید که بتوانید به راحتی و به طور منظم آن را دنبال کنید. پس از تنظیم برنامه سعی کنید به آن پایبند باشید.

بررسی سایر تحقیقات

بررسی ادبیات بخش مهمی از هر مقاله تحقیقاتی است، به همین دلیل است که شما باید تا حد امکان در یک محدودیت زمانی معین مطالعه کنید. قبل از شروع گزارش، تکنیک‌های تحقیق خود را بررسی کنید، مانند اسکیمینگ در حین انجام مرور ادبیات، واقعاً مفید خواهد بود.

افزودن مراجع

پایان نامه باید بدون تکرار باشد، بنابراین حتی اگر از کارهای دیگران استفاده می کنید، مطمئن شوید که منابع مناسبی را ارائه کرده اید و تمام منابعی را که برای تحقیق خود استفاده کرده اید در پایان گزارش ذکر کنید. این کار شما را معتبرتر می کند و نویسندگان دیگر را نیز به رسمیت می شناسید. از پایان نامه خود کار بزرگی نکنید، بسیاری از دانش آموزان هر ساله چنین گزارش هایی را در سراسر جهان می نویسند.

نکته مفید دیگر این است که نویسنده باید حتی زمانی که در حال انجام تحقیق است به نوشتن ادامه دهد، این به ایجاد یک جریان برای شما کمک می کند و مجبور نخواهید بود که نوشته را برای همیشه نگه دارید.

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *