6 اشتباه رایج هنگام نوشتن پایان نامه

6 اشتباه رایج هنگام نوشتن پایان نامه

6 اشتباه رایج هنگام نوشتن پایان نامه ، در حین نوشتن پایان نامه یا رساله، دانشجو باید برخی از تله های پیش بینی شده را تجربه کند. افتادن در این تله ها می تواند روی شغل علمی فرد تأثیر بگذارد. با این حال، رسیدگی عاقلانه به اشتباهات و دام های احتمالی، در حین تدوین پایان نامه، می تواند شما را به موفقیت برساند. روند نوشتن ممکن است خسته کننده باشد، اما یادگیری در مورد مشکلات احتمالی ممکن است استرس شما را کاهش دهد. در اینجا، ما لیستی از رایج ترین اشتباهاتی که به عنوان یک ارائه دهنده خدمات تصحیح و ویرایش حرفه ای متوجه شده ایم را برای شما آورده ایم.

6 اشتباه رایج هنگام نوشتن پایان نامه
6 اشتباه رایج هنگام نوشتن پایان نامه – تزیسمی

فهرست مطالب

پایان نامه چیست؟- 6 اشتباه رایج هنگام نوشتن پایان نامه

گزارش یا تحقیقی است که دانشجویان درباره یک موضوع خاص مرتبط به گرایش تحصیلی شان، برای دریافت مدرک تحصیلی این کار تحقیقی را انجام می دهند. موضوع پایان نامه نه تنها نباید تکراری باشد بلکه باید موضوعات جدید را مورد هدف قرار دهد، پس هر دانشجو موظف به نگارش پایان نامه با موضوع و محتوای جدید هست.
در بسیاری از متون از کلمه «پایان‌نامه» برای نوشتار پایان دوره کارشناسی یا کارشناسی ارشد و از کلمه «تز» یا «رساله» برای نوشتار پایان دوره دکتری استفاده می‌شود. تفاوت «تز» و «رساله دکتری» با پایان‌نامه دوره کارشناسی یا کارشناسی ارشد، جدید بودن و نوآوری پژوهش‌های انجام‌شده و همچنین حجم بیشتر این تحقیقات در دوره دکتری است. به عبارتی دیگر پایان‌نامه دوره کارشناسی یا کارشناسی ارشد گاهی می‌تواند ارائه نتایج پژوهشی توسعه گونه در مطالعات و تحقیقات پیشین باشد اما «تز» یا «رساله» لزوما باید نتایج حاصل از پژوهش ایده‌ای نوین یا ارائه راه حلی برای مسئله‌ای که تاکنون حل نشده بوده است، باشد.

6 اشتباه رایج هنگام نوشتن پایان نامه یا رساله

این راهنما 6 اشتباه رایج هنگام نوشتن پایان نامه یا رساله را مورد بحث قرار می دهد. برای اینکه فرصتی برای تمرین تصحیح به شما بدهیم، چند اشتباه املایی، نقطه گذاری یا گرامری در متن گذاشته ایم. ببینید آیا می توانید آنها را تشخیص دهید! اگر اشتباهات را به درستی تشخیص دهید، از 10 درصد تخفیف برخوردار خواهید شد.

نوشتن پایان نامه یا رساله فقط جمع آوری داده ها و یادداشت آن نیست. در حین نوشتن، دانش آموزان باید بیانیه پایان نامه را سازماندهی کنند و داده های منطقی کافی برای پشتیبانی از بیانیه جمع آوری کنند. بنابراین، سازماندهی تمام اطلاعات مربوطه و حفظ دستورالعمل های دانشگاهی به طور همزمان دست کمی از مبارزه ندارد.

در حین نوشتن پایان نامه یا رساله، دانشجو باید برخی از تله های پیش بینی شده را تجربه کند. افتادن در این تله ها می تواند روی شغل علمی فرد تأثیر بگذارد. با این حال، رسیدگی عاقلانه به اشتباهات و مشکلات احتمالی، در حین تدوین پایان نامه یا رساله، می تواند شما را به موفقیت برساند. روند نوشتن ممکن است خسته کننده باشد، اما یادگیری در مورد مشکلات احتمالی ممکن است استرس شما را کاهش دهد. در اینجا لیستی از رایج ترین اشتباهات هنگام نوشتن پایان نامه یا رساله را برای شما آورده ایم.

اشتباهات هنگام نگارش پایان نامه/رساله

رسیدگی به همه اشتباهات کار آسانی نیست. برخی از خطاهای رایج وجود دارد، اما نقص ها از فردی به فرد دیگر متفاوت است. عدم تحقیق در انتخاب موضوع، عدم استحکام در بیان پایان نامه، اشکال در قالب بندی، نوشتن اطلاعات بی محتوا، اشتباه در ارجاع و استناد، اشتباه در تصحیح و ویرایش و … از جمله اشتباهات رایج هستند. با این حال، Best Edit & Proof تمام این اشتباهات را در 5 بخش برای شما تنظیم کرده است.

1. انتخاب موضوع پایان نامه/رساله اشتباه

انتخاب موضوع پایان نامه یا رساله اشتباه می تواند کل طرح پایان نامه را ضعیف کند. اغلب اوقات، به نظر می رسد که دانش آموزان در انتخاب موضوع عجله دارند. آنها را به سمت انتخاب موضوع پایان نامه یا رساله اشتباه سوق می دهد. هنگام انتخاب موضوع، نکات زیر را حتما رعایت کنید:

. تحقیقات زمینه ای مناسب انجام دهید.

. طوفان فکری مفاهیم مختلف اگر مفهوم مورد علاقه شما نباشد، سفر نوشتن خسته کننده خواهد بود.

. شما باید موضوع خود را به عنوان یک سوال تحقیقی تشکیل دهید.

. در مورد رویکردهای اولیه به موضوع انتخاب شده تحقیق کنید و از جنبه های مختلف جامعه و دانشگاهی به موضوع فکر کنید.

در هنگام انتخاب موضوع پایان نامه همیشه از تحقیقات پویا قدردانی می شود.

2. عدم نوشتن یک بیانیه پایان نامه تاثیرگذار

انتخاب موضوع و طرح سوال تحقیق کافی نیست. یک دانشجو باید یک بیانیه پایان نامه قوی ایجاد کند. دانش آموزان معمولاً در هنگام تشکیل این قسمت اشتباه می کنند. این فرآیند ممکن است حیاتی باشد، اما دانش آموز باید هنگام بیان دیدگاه از هرگونه اشتباه اجتناب کند.

توجه داشته باشید که بیانیه پایان نامه باید دقیق، پررنگ و دقیق باشد. بیانیه باید قابل اعتماد و جذاب باشد. یک بیانیه پایان نامه ضعیف، خوانندگان را برای ادامه پایان نامه بی علاقه می کند.

. درک و تجزیه و تحلیل موضوع پایان نامه / پایان نامه.

. بیانیه پایان نامه / پایان نامه باید نکاتی را برای بحث بیشتر ارائه دهد.

. از اشتباهات گرامری و نقطه گذاری در این قسمت خودداری کنید.

. خود را از نوشتن هر چیزی که پایه یا ارجاع مشخصی ندارد خودداری کنید.

3. عدم ارتباط منطقی بین بیانیه پایان نامه و اطلاعات مکتوب

ایجاد ارتباط منطقی بین عبارت انتخاب شده و اطلاعات پشتیبان برای اجرای یک پایان نامه یا رساله موفق ضروری است. به دلیل کمبود تحقیق و طوفان فکری، بسیاری از محققان اغلب در ایجاد این ارتباط شکست می خورند. یک مقاله تحقیقاتی متبحر به تمام سوالات پاسخ می دهد و تمام خلاءهای موجود در آن را برطرف می کند.

توضیح اولیه برای این موضوع ناتوانی در کشف ایده ها یا اطلاعات پشتیبانی کننده است که دارای منابع مرتبط هستند. تمام عبارات پشتیبان باید موضوع اصلی شما را تحسین کنند. کل مقاله باید شبیه یک فتوکپی باشد که در آن بیانیه پایان نامه و اطلاعات پشتیبان به درستی همگام شده باشند.

تمام اطلاعات پشتیبان باید از منابع علمی معتبر استناد شود. ارتکاب خطا در استناد به منابع قدردانی نمی شود.

4. نقض تمامیت تحصیلی

مطالعه دانشگاهیان دارای یکپارچگی قوی است. در حین تهیه پایان نامه یا رساله، زیر پا گذاشتن اصالت تحصیلی اصلاً مورد توجه قرار نمی گیرد. چگونه می توان این یکپارچگی را شکست؟ بیایید نگاهی به آنها بیندازیم.

نقض دستورالعمل های دانشگاه: نقض دستورالعمل های دانشگاه هنگام نوشتن در هیچ کجا مجاز نیست.

سرقت محتوایی: سرقت مطالب از منابع دیگر اکیداً ممنوع است.

اطلاعات نادرست: ادعاهای نادرست برای دانشگاهیان روش خوبی نیست.

5. اجتناب از کمک کارشناسان برای تصحیح و ویرایش

تصحیح و ویرایش بخشی جدایی ناپذیر از نگارش پایان نامه است. ارتکاب اشتباه به به خطر انداختن کیفیت پایان نامه یا رساله اشاره دارد. خدمات تصحیح و ویرایش مجرب، کل پایان نامه را از ابتدا تا انتها بررسی می کنند و تمام تغییرات لازم را از نظر دستور زبان، نقطه گذاری، ارجاع و حتی ساخت جمله ایجاد می کنند. مخصوصاً افراد غیر بومی انگلیسی از نظر زبان و سبک اشتباه می کنند.

با این حال، صرف نظر از سخنرانان بومی یا غیر بومی، آنها در قالب بندی، ارجاع، و حفظ ثبات پایان نامه یا رساله از هر جنبه با شکست مواجه می شوند.

6. سایر اشتباهات رایج هنگام نگارش پایان نامه یا رساله

استفاده از اول یا دوم شخص: نوشتن جملات به صورت اول شخص و دوم شخص یک عمل آکادمیک نیست.

جمله تکه ای: استفاده از جملات طولانی و بی معنی می تواند لحن مقاله را تحت تاثیر قرار دهد.

اشتباهات گرامری: اشتباهات در دستور زبان و نقطه گذاری غیر استاندارد تلقی می شوند.

6 اشتباه رایج هنگام نوشتن پایان نامه
6 اشتباه رایج هنگام نوشتن پایان نامه – تزیسمی

چرا ما در انجام پایان نامه شکست می خوریم؟

چون ما حواسمان نیست که فقط بخشی از زنجیره عوامل منتهی به یک رخداد هستیم. در انجام یک پایان نامه شرایط کاری و روحی ، خانوادگی ، نوع استاد راهنما، دانشگاه محل تحصیل و غیره ، همه در انجام پایان نامه تأثیر گذار هستند. همه بازی زندگی برنده/ بازنده نیست . کمی شانس باعث میشود درست تر بازی را ادامه دهیم. در جایی از زندگی شما باید از مشورت افراد متخصص استفاده کنید تا مشکلات حل شود و با نشستن و دست روی دست گذاشتن مشکلی حل نمی شود. باید بپذیرید در جاهایی شما باید برای موفقیت و رهایی از شکست هزینه کنید. ما در این سایت مراحل انجام پایان نامه و نحوه نگارش آن را توضیح دادیم ولی اگر زمان شما کافی نیست یا مشغول کاری هستید یا روحیه شما مساعد نیست باید این کار را به فردی متخصص بسپارید و خودتان در کنار آن فرد، اطلاعات بگیرید. طرح مسئله ، نحوه انتخاب موضوع و اینکه بدانید هدف اصلی شما در انجام پایان نامه چیست به شما کمک می کند تا بتوانید یک پایان نامه منسجم و هدف مند بنویسید. طرح مسائل اشتباه در انجام پایان نامه شما را با شکست های بیشتری روبرو می کند. اینکه دوست شما با پایان نامه ای ضعیف دفاع کرده است دلیل نمی شود که شما هم بتوانید با آن سبک دفاع کنید. اغلب دانشجویان هم به دلیل عدم شناخت کافی فقط فکر می کنند که پایان نامه دوستشان مناسب نبوده است و دفاع کرده است.در حالی که ممکنه دوست شما هم پایان نامه را خودش انجام نداده باشد و اطلاعات غلط به شما داده اند. تحت هیچ شرایطی در انجام پایان نامه به صحبت های همکلاسی های خود اعتماد نکنید. یک راهکار یا صحبت اشتباه و غیرعلمی شما را با مشکل بزرگی روبرو می کند.

جمع بندی

اگر در آخر بخواهیم یک جمع‌بندی کلی برای مقاله اشتباهات رایج در نوشتن پایان نامه داشته باشیم این است که پایان نامه برای هر دانشجویی بسیار مهم و حیاتی است مخصوصاً در زمان مقطع دکترا. در مقطع دکترا بیش از نیمی از واحد شما پایان نامه شماست که باعث پاس شدن شما در آن درس می‌شود. همچنین اشتباهات رایج در نوشتن پایان نامه وجود دارد که بسیار مهم است درباره آن بدانید، مهارت و دانش خود را بالا ببرید و اگر از همین ابتدا با تمامی نکات و اشتباهات رایج در تدوین پایان نامه مطلع شوید خیلی راحت تر مسیر را به پیش می برید و در آخر نیز کار شما بسیار ارزشمند خواهد بود تا اینکه از آن در آخر استفاده کنید یا دانش کافی در این مورد نداشته باشید. ما در این مقاله آموزشی کامل درباره اشتباهات رایج در نوشتن پایان نامه صحبت کردیم و گفتیم که پایان نامه چیست و درباره اشتباهات رایج آن هم صحبت کردیم و امیدوارم که از این مقاله آموزشی بهره لازم را برده باشید و اگر این مقاله برای شما مفید بود آن را با دیگران به اشتراک بگذارید.

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *