راهنمای استفاده از تکنیک دلفی

راهنمای استفاده از تکنیک دلفی

راهنمای استفاده از تکنیک دلفی ، توانایی مدیر پروژه برای برنامه ریزی و تلاش برای پیش بینی دقیق پروژه های آینده، میزان موفقیت آنها را به میزان قابل توجهی افزایش می دهد.

پیش بینی شما را قادر می سازد تا اهداف پروژه معقول و قابل اندازه گیری را بر اساس داده های فعلی و تاریخی تعیین کنید. همچنین به شما این امکان را می‌دهد که موانع را پیش‌بینی کنید و قبل از اینکه در پروژه‌های آینده رخ دهند، آنها را برطرف کنید. علاوه بر این، داشتن بینش در مورد روندها و الگوهای تغییر آنها شما را قادر می سازد تا تغییرات احتمالی در صنعت خود را پیش بینی کنید.

بنابراین چگونه می توانید آینده را با هر درجه ای از اطمینان پیش بینی کنید؟ تکنیک دلفی می تواند کمک کند.

ما اصول تکنیک دلفی، نحوه کاربرد آن در مدیریت پروژه، مزایا و مراحلی که باید در هنگام اجرای آن دنبال شود را گردآوری کرده ایم.

راهنمای استفاده از تکنیک دلفی
راهنمای استفاده از تکنیک دلفی – تزیسمی

فهرست مطالب

تکنیک دلفی چیست؟- راهنمای استفاده از تکنیک دلفی

تکنیک دلفی یک تکنیک مدیریت پروژه است که برای اتخاذ تصمیمات پیچیده بر اساس اجماع حاصل از نظرات کارشناسان استفاده می شود. یک مجری چندین سؤال ناشناس را برای گروهی از کارشناسان ارسال می کند تا نظرات آنها را جمع آوری کند. سپس مجری پاسخ های فردی را در یک گزارش خلاصه می کند.

پانل کارشناسان یک بحث گروهی برای بحث در مورد هر سوال و پاسخ های مربوطه برگزار می کند و پیش بینی های به روز را برای تسهیل کننده ارائه می دهد. این روند تا رسیدن کارشناسان به اجماع یا توافق در مورد موضوع ادامه می یابد. این فرآیند تکراری با هدف دریافت طیف وسیعی از نظرات از گروهی از متخصصان انجام می شود. مدیر پروژه و مدیریت ارشد از این دیدگاه ها برای پیش بینی احتمال و نتیجه رویدادهای آینده استفاده می کنند.

شرکت رند روش دلفی را پس از جنگ جهانی دوم توسعه داد تا با تغییر محیط های تکنولوژیکی و تأثیری که این امر بر ارزیابی و پیش بینی نیازهای آینده داشت، همگام شود.

تکنیک دلفی یک راهنمای گام به گام- راهنمای استفاده از تکنیک دلفی

این تکنیک یک فرآیند تکراری است و در ابتدا با هدف به دست آوردن طیف وسیعی از نظرات از گروهی از متخصصان است. نتایج دور اول سوالات با جمع بندی، زمینه را برای سوالات دور دوم فراهم می کند. نتایج دور دوم سوالات وارد مرحله سوم و آخر می شود.

هدف، شفاف سازی و بسط موضوعات، شناسایی زمینه های توافق یا مخالفت، و یافتن اجماع است.

مرحله 1: یک تسهیل کننده انتخاب کنید

اولین قدم این است که تسهیل کننده خود را انتخاب کنید. ممکن است بخواهید خودتان این نقش را به عهده بگیرید یا یک فرد بی طرف در سازمان خود پیدا کنید. داشتن فردی آشنا با تحقیق و جمع آوری داده ها مفید است.

مرحله 2: کارشناسان خود را شناسایی کنید

تکنیک دلفی بر گروهی از متخصصان متکی است. این پانل ممکن است تیم پروژه شما، از جمله مشتری یا سایر کارشناسان در سازمان یا صنعت شما باشد. متخصص هر فردی است که دانش و تجربه مرتبط در یک موضوع خاص را داشته باشد.

مرحله 3: مشکل را تعریف کنید

مشکل یا مسئله ای که به دنبال درک آن هستید چیست؟ کارشناسان باید بدانند که در مورد چه وضعیتی نظر می دهند، بنابراین اطمینان حاصل کنید که تعریف دقیق و جامعی ارائه می دهید.

مرحله 4: سوالات دور اول

سوالات عمومی بپرسید تا درک وسیعی از نظرات کارشناسان در مورد رویدادهای آینده به دست آورید. سوالات ممکن است در قالب یک پرسشنامه یا نظرسنجی ارائه شوند. پاسخ ها را جمع آوری و خلاصه کنید، هر گونه مطالب نامربوط را حذف کنید و به دنبال دیدگاه های مشترک بگردید.

مرحله 5: دور دو سوال

بر اساس پاسخ به سؤالات اول، سؤالات زیر باید عمیق تر به موضوع بپردازند تا موضوعات خاص را روشن کنند. این سوالات ممکن است در قالب پرسشنامه یا نظرسنجی نیز مطرح شوند. دوباره، نتایج را جمع آوری و خلاصه کنید، هر گونه مطالب نامربوط را حذف کنید و به دنبال زمینه مشترک باشید. به یاد داشته باشید، ما به دنبال ایجاد اجماع هستیم.

مرحله 6: دور سه سوال

هدف نهایی پرسشنامه تمرکز بر حمایت از تصمیم گیری است. در زمینه های مورد توافق دقت کنید. این چه چیزی است که همه کارشناسان بر آن اتفاق نظر دارند؟

ممکن است بخواهید بیش از سه دور سوال داشته باشید تا به اجماع نزدیک‌تر برسید.

مرحله 7: بر اساس یافته های خود عمل کنید

پس از این دور از سوالات، کارشناسان شما امیدواریم به اجماع رسیده باشند و شما دیدگاهی از رویدادهای آینده خواهید داشت. یافته ها را تجزیه و تحلیل کنید و برای مقابله با خطرات و فرصت های آینده پروژه خود برنامه ریزی کنید.

اجزای اساسی روش دلفی- راهنمای استفاده از تکنیک دلفی

این اجزا برای پیاده سازی روش دلفی در مدیریت پروژه ضروری هستند:

گروه ساختاریافته: همه شرکت‌کنندگان از نحوه مشارکت، پاسخ‌های خود، ارائه بازخورد و کار در جهت اجماع آگاه هستند. طرفداران این رویکرد ساختاریافته پیشنهاد می‌کنند که این روش برای دستیابی به تقریب دقیق نظرات مؤثرتر از گروه‌های بدون ساختاری است که در معرض تعصبات شخصی هستند.
ناشناس بودن: همه نظرات فردی ناشناس نگه داشته می شوند. در حالی که کارشناسان سابقه کاملی از پیش‌بینی‌های کارشناسان دیگر در هر دور دارند، نمی‌دانند چه کسی کدام پیش‌بینی را انجام داده است. ناشناس بودن به شرکت کنندگان اجازه می دهد تا نظرات خود را بیان کنند و از همسالان خود آزادانه انتقاد کنند بدون اینکه نگران خرابکاری در روابط شخصی یا حرفه ای باشند.
تسهیل کننده: یک تسهیل کننده تکنیک دلفی را هدایت می کند. آنها پرسشنامه ها را آماده می کنند و پاسخ ها را از پانل کارشناسان جمع آوری می کنند. آنها نظرات خود را بیان نمی کنند بلکه نظرات دریافت شده از کارشناسان را خلاصه می کنند.
دسترسی گسترده: روش دلفی در پروژه‌هایی با ذینفعان متعدد یا جایی که اعضای تیم در مکان‌ها و/یا مناطق زمانی مختلف فعالیت می‌کنند بسیار مفید است. این تکنیک به تمام اطلاعات پروژه اجازه می دهد تا در چنین شرایطی از یک نقطه مرکزی تغذیه و منتشر شود.

راهنمای استفاده از تکنیک دلفی
راهنمای استفاده از تکنیک دلفی – تزیسمی

کاربردهای تکنیک دلفی- راهنمای استفاده از تکنیک دلفی

تکنیک دلفی در دو حالت مفید است:

تنظیم 1: زمانی که یک پروژه دارای چندین متخصص موضوع با نظرات متفاوت است.

در چنین شرایطی می توانید از تکنیک دلفی برای رسیدن به یک راه حل مشترک استفاده کنید. نظرات هر متخصص را جمع آوری کنید و سپس تمام اطلاعاتی که دریافت کرده اید را ارزیابی کنید و شباهت ها را بیابید. در مرحله بعد، ورودی هایی را که کاملاً با ورودی های رایج متفاوت هستند حذف کنید. سپس این نکات مشترک را برای کارشناسان ارسال کنید و از آنها بخواهید که بیشتر تجزیه و تحلیل کنند و یافته های خود را مجددا ارزیابی کنند. این روند را تکرار کنید تا در نهایت با اجماع همه کارشناسان به راه حلی برسید.

تنظیم 2: کارشناسان شما در مکان های جغرافیایی مختلف توزیع شده اند و نمی توانند در یک مکان فیزیکی برای یافتن راه حل استاندارد باشند.

در این تنظیمات، یک نظرسنجی ناشناس انجام دهید، از کارشناسان مشاوره بگیرید و از روش دلفی برای نتیجه گیری بدون هیچ مشکلی پیروی کنید.

مزایای استفاده از روش دلفی- راهنمای استفاده از تکنیک دلفی

تکنیک دلفی در مدیریت پروژه، ذینفعان و تیم های پروژه را قادر می سازد تا در یک صفحه باشند. در اینجا سایر مزایای روش مدیریت پروژه آورده شده است:

این امکان را می دهد که نظر همه شنیده شود و مورد توجه قرار گیرد

روش دلفی برای جمع آوری نظرات بر پاسخ های مکتوب تکیه دارد. بنابراین، این روش به هر متخصص این فرصت را می دهد تا بدون ترس از قضاوت یا ترساندن، نظرات خود را بیان کند. حتی زمانی که گروه متخصصان در حال طوفان فکری هستند، ماهیت ساختاریافته این تکنیک به هر فردی اعتماد به نفس می‌دهد تا نظرات خود را آزادانه و بدون اتهام جانبدارانه بودن بیان کند.

جمع کردن تیم های راه دور را آسان تر می کند

بسیار رایج است که تیم های پروژه مدرن در مکان ها و مناطق زمانی مختلف توزیع شوند. از طریق تسهیل، پاسخ و تکرار تکنیک دلفی، تصمیم گیرندگان کلیدی می توانند بدون توجه به اینکه چقدر از هم فاصله دارند، در بحث های کامل و سازنده شرکت کنند.

تصمیم گیری سریع را تسهیل می کند

تکنیک دلفی به لطف ماهیت ساختاریافته و ناشناس خود، تیم های پروژه را قادر می سازد تا بدون توجه به موضوع مورد نظر، به اجماع دست یابند و آن را به سرعت انجام دهند.

تفکر گروهی را به حداقل می رساند

به اشتراک گذاشتن نظرات در یک محیط گروهی، به خصوص زمانی که چند سخنران مسلط در اتاق وجود دارند، اغلب می تواند منجر به تفکر گروهی شود که در آن سخنرانان کمتر مسلط باورهای شخصی خود را کنار بگذارند یا نظر بقیه گروه را اتخاذ کنند. جمع آوری دیدگاه ها به صورت ناشناس می تواند به کاهش تفکر گروهی کمک کند و به همه اجازه می دهد افکار خود را آزادانه بیان و به اشتراک بگذارند.

ارزان و سریع انجام می شود

استفاده از تکنیک دلفی نسبتاً آسان و ارزان است. برای دستیابی به نتایج به ابزارهای جذاب زیادی نیاز ندارید – فقط کمی زمان و راهی برای نوشتن و جمع آوری نظرات.

ویژگی‌های اصلی تکنیک دلفی

روش دلفی معمولاً به صورت یک پرسشنامه کتبی در نظر گرفته می‌شود. این امر امکان مشورت، بحث و گفتگوی ناشناس و مستقل را فراهم می‌کند، بنابراین از بروز اختلافات مستقیم، چه اجتماعی (به عنوان مثال روابط قدرت در یک گروه) و چه عملی (فعالیت وقت ‌گیر به ویژه هنگامی که شرکت کنندگان از نظر جغرافیایی پراکنده هستند) جلوگیری می‌کند. برای جلوگیری از تعصب، پاسخ‌ها فقط برای ناظر و نه برای شرکت کنندگان قابل مشاهده است.

به طور خلاصه، این روش با هدف دستیابی به یک پاسخ اجماع (مشروعیت نهایی) استفاده می‌شود. کارشناسان، از ده‌ها تا صدها نفر دعوت می‌شوند تا با توجه به پاسخ سایر شرکت کنندگان، موقعیت خود در رابطه با یک سؤال را بیان کنند. همه پاسخ‌ها مبتنی بر اصل ناشناس بودن و استقلال داوری است. ارائه سوالات می‌تواند باز یا بسته باشد (کیفی یا کمی).

اجماع و اختلاف نظر در روش دلفی

این تکنیک برای تشویق اجماع در مورد موضوعات خاص مانند تنظیم اولویت‌ها، پیش بینی فن‌آوری یا تصمیم گیری در مورد برخی موارد فنی یا پزشکی ساخته شده است. به طور دقیق‌تر، تکنیک دلفی شرایطی را ایجاد می‌کند که برای همگرایی عقاید مطلوب باشد، در حالی که امکان آشکار ساختن نقاط اختلاف را نیز ممکن کند. مورد دوم مهم‌تر است، زیرا این روش را مشروعیت می‌بخشد و اغلب منجر به تعریف مجدد مشکل اولیه می‌شود که نتیجه آن اجماع گروهی است.

دوره‌های متعدد و بازخورد کنترل شده

برخلاف نظرسنجی‌های مرسوم، تکنیک دلفی شامل یک مشاوره تکراری و تعاملی است، به این صورت که از شرکت کنندگان طی چند دور مشورت می‌شود و در هر یک از این دورها نتایج مربوط به دور قبل را دریافت می‌کنند. آنها دوباره نسبت به نتایج قبلی (فرآیند بازخورد کنترل شده) مجدداً موقعیت خود را نشان می‌دهند. علاوه بر اظهار نظر، شرکت کنندگان باید مطالب دیگری را برای توجیه پاسخ خود ارائه دهند. همچنین حفظ ناشناس بودن پاسخ دهندگان نیز حائز اهمیت است. با ترکیب سؤالات بسته) و سؤالات باز، روش دلفی هم نتایج کمی و هم کیفی ایجاد می‌کند.

راهنمای استفاده از تکنیک دلفی
راهنمای استفاده از تکنیک دلفی – تزیسمی

مراحل مربوط به اجرای تکنیک دلفی

بیایید به مراحل مختلف مربوط به اجرای دلفی در مدیریت پروژه نگاه کنیم:

مرحله 1: یک تسهیل کننده انتخاب کنید

اولین قدم این است که تسهیلگری را انتخاب کنید که موضوع مورد نظر را درک کند. یک تسهیل کننده می تواند مدیر پروژه یا هر شخص بی طرف دیگر در سازمان باشد. تسهیل کننده باید بی طرف و با جمع آوری داده ها آشنا باشد.

مرحله 2: کارشناسان خود را شناسایی کنید

گام بعدی این است که پانل کارشناسان خود را انتخاب کنید که شامل افرادی با دانش و تجربه مرتبط در مورد موضوع خاصی است که می خواهید کارشناسان به آن بپردازند. می توانید کارشناسان تیم پروژه خود، مشتریان یا سایر کارشناسان سازمان یا صنعت خود را جمع آوری کنید.

مرحله 3: مشکل را تعریف کنید

قبل از اینکه سؤالاتی را برای پرسیدن از پانل متخصصان خود بنویسید، ابتدا باید مشکل موجود را درک کنید. آیا استفاده از تکنیک دلفی ضروری است، و اگر بله، چه چیزی را می‌خواهید تخمین/پیش‌بینی کنید؟ اطمینان حاصل کنید که تعریف دقیق و جامعی را به متخصصان خود ارائه می دهید تا این فرآیند مثمر ثمر باشد.

مرحله 4: سوالات دور اول

تسهیل‌گر تکنیک دلفی را با تحویل اولین پرسشنامه به متخصصان آغاز می‌کند. این اولین مجموعه از سوالات باید سوالات عمومی باز باشد تا دیدگاه های گسترده کارشناسان در مورد رویدادهای آینده را درک کنید. سپس مجری تمام پاسخ‌ها را جمع‌آوری می‌کند و گزارشی خلاصه بدون افشای هویت کارشناسان تهیه می‌کند.

مرحله 5: دو سوال را دور بزنید

دور بعدی سوالات بر اساس یافته های گردآوری شده در دور اول است. این سوالات باید عمیق تر به موضوع روز بپردازند. باز هم، تسهیلگر نتایج را جمع آوری و خلاصه می کند، مطالب نامربوط را حذف می کند و به دنبال نقاط مشترک می گردد.

این مرحله بسیار حیاتی است زیرا برخی از کارشناسان ممکن است پس از مشاهده اولین گزارش خلاصه نظر خود را تغییر دهند، زیرا آنها شروع به بررسی موضوع از منظر دیگری می کنند.

مرحله 6: سوال را دور سوم بنویسید

تسهیل کننده چرخه دور یک و دو را تکرار می کند تا همه کارشناسان به اتفاق نظر برسند. هدف این مجموعه نهایی سوالات، حمایت از تصمیم گیری با توجه به حوزه های توافق است. تسهیل کننده ممکن است چندین دور دیگر را تا زمانی که همه کارشناسان به اجماع برسند انجام دهد.

مرحله 7: بر اساس یافته های خود عمل کنید

در این مرحله، امیدواریم هیئت کارشناسان شما با روش پیشنهادی موافقت کرده باشند. اکنون توپ در زمین شماست و شما باید بر اساس یافته های خود عمل کنید. نتایج را تجزیه و تحلیل کنید و برنامه ای برای رسیدگی به موضوع و مقابله با خطرات و فرصت های آینده پروژه خود طراحی کنید.

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *