چگونه استاد راهنما انتخاب کنیم؟

چگونه استاد راهنما انتخاب کنیم؟

چگونه استاد راهنما انتخاب کنیم؟ ، یکی از دغدغه‌های مهم دانشجویان تحصیلات تکمیلی در دوره کارشناسی ارشد و دکتری، انتخاب استاد راهنما و استاد مشاور مناسب است. استاد راهنما و مشاور در مهم‌ترین مرحله تحصیلات تکمیلی یعنی پایان‌نامه ‌نویسی و رساله‌نویسی همراه شماست. اگرچه بیشترین و مهم‌ترین قسمت کار در این دوره، بر عهده خود دانشجویان است، با این حال نمی‌توان نقش استاد راهنما را در این دوره نادیده گرفت.

استاد راهنما در مراحل تحقیق و پژوهش مقاطع دکتری و ارشد کنار دانشجو است و او را راهنمایی می‌کند. برای مثال به شما برای انتخاب موضوع پایان‌نامه کمک می‌کند. پس از پایان نگارش و ترجمه مقاله، تجربیات خویش در زمینه انتخاب مجله مناسب را در اختیار شما قرار می‌دهد و …

با این حال اگر بخواهید که بیشترین بهره را از استاد راهنمای خود برید، ابتدا باید بدانید که استاد راهنما کیست، چه وظایفی دارد و چه اختیاراتی دارد. هم‌چنین مهم است که با معیارهای انتخاب استاد راهنما آشنا باشید.

چگونه استاد راهنما انتخاب کنیم؟
چگونه استاد راهنما انتخاب کنیم؟ – تزیسمی

فهرست مطالب

استاد راهنما کیست؟

استاد راهنما یکی از اعضای کادر آموزشی دانشگاه است که مسئولیت هدایت و راهنمایی دانشجویان در زمینه مشکلات آموزشی، پژوهشی و فردی را به عهده می گیرد.
یکی از وظایف مهم استاد راهنما ، ارزیابی مداوم و شناخت وضعیت تحصیلی دانشجو در گذشته و حال و پیگیری آن در آینده است. استاد راهنما در انتخاب شغل و نحوه ادامه تحصیل نیز بسیار مؤثر است، زیرا می تواند دانشجو را در انتخاب شغل آینده و ادامه تحصیلش در کارشناسی ارشد راهنمایی کند.
پس اگر استاد راهنما وظایف خود را در دوره کارشناسی به درستی انجام دهد، دانشجو راحت تر و با فراق بال بیشتری به تحصیل می پردازد و در انتخاب رشته در تحصیلات تکمیلی نیز کمتر دچار اشتباه می شود.

وظایف استاد راهنما چیست؟

دانستن اینکه وظایف استاد راهنما چیست می ­تواند به شما کمک کند بهتر بتوانید استاد راهنما انتخاب کنید و بدانید چطور یک استاد راهنما می ­تواند به شما کمک کند.

این وظایف شامل موارد زیر می ­شود:

. استاد راهنما می ­تواند به شما در انتخاب یک عنوان پژوهشی و برنامه ریزی برای تکمیل آن در زمان مورد انتظار کمک کند.

. او می­ بایست شما را در زمینه ماهیت پژوهش و استانداردهای مورد انتظار آن راهنمایی کند. این مواد شامل برنامه ریزی برنامه پژوهش، منابع و متون، ملزومات مرتبط با ایمنی و سلامتی (بخصوص برای فعالیت­های آزمایشگاهی)، قوانین اخلاقی مربوطه و نیازهای احتمالی برای تایید توسط کمیته اخلاق دانشگاه، حضور مطلوب در کلاس و راهنمایی در تکنیک ­های مورد نیاز می­ شود.

. نظارت بر نحوه نگارش پروپوزال و همچنین کمک در ویرایش پایان نامه و ارائه گزارش ­های پیشرفت نیز از جمله وظایف یک استاد راهنما است.

. او باید یک برنامه زمانی مطلوب و واقع گرایانه برای تکمیل مراحل مختلف کار پژوهشی به شما ارائه دهد.

. استاد راهنما باید جلسات منظمی با دانشجو برگزار کند تا بتواند پیشرفت وی را در کار پژوهشی بررسی و کنترل کند. فواصل زمانی این جلسات باید با دانشجو هماهنگ شود و بعنوان «توافق نظارت» اعلام گردد.

. او باید در دسترس باشد تا بتواند راهنمایی­ ها و فیدبک­ های لازم را به دانشجو بدهد.

. درخواست کار مکتوب از دانشجو جهت اطمینان حاصل کردن از اینکه دانشجو با توجه به زمان بندی توافق شده فعالیت می­ کند.

. هماهنگی فعالیت ­های سایر اعضای گروه نظارت و اطمینان حاصل کردن از این که نظرات آن ها در حین پیشرفت کار در فواصل زمانی منظم به نحو مناسبی به دانشجو می­ رسد.

. در صورتی که کار دانشجو کافی نباشد، استاد راهنما می بایست به صورت کتبی دانشجو را از این امر آگاه کند و او را در مورد آنچه باید انجام شود راهنمایی کند. در صورتی که مشکل ادامه داشت باید به رئیس دپارتمان یا دانشکده گزارش دهد.

. دانشجو می­ تواند در استخراج مقاله از پایان نامه نیز از استاد راهنما کمک بگیرد.

. استاد راهنما باید در جلسه دفاع از پایان نامه حضور داشته باشد.

. تصحیح نهایی طرح پژوهشی با توجه به نظرات پیشنهادی و رعایت آئین نگارش بعهده استاد راهنما است.

. او باید دانشجو را از نظر روند ارزشیابی پایان نامه توجیه کند.

. نوشتن صورت جلسه در جلسه دفاع از طرح نیز به عهده استاد راهنما است.

چگونه استاد راهنما انتخاب کنیم؟
چگونه استاد راهنما انتخاب کنیم؟ – تزیسمی

چطور استاد راهنما انتخاب کنیم؟

. استاد راهنما می بایست از اعضای هیات علمی واحد انتخاب شود.

. همکاری استادان در پایان نامه های کارشناسی ارشد به ترتیب با اعضاء تمام وقت، نیمه وقت و سپس مدعو اولویت بندی می­ شود.

. دانشجو باید از تعداد پایان نامه های در دست راهنمایی و مشاوره­ ی استاد راهنمای خود مطلع باشد.

. استاد راهنما نیز موظف است به سقف پذیرش خود دقت کند و در صورتی که ظرفیت پایان­ نامه هایی که برای راهنمایی داشت تکمیل شد، دانشجو را مطلع کند و با در نوبت قرار دادن او در کارش وقفه ایجاد نکنند.

. استاد راهنما به پیشنهاد دانشجو و موافقت و تایید گروه تخصصی تعیین می ­شود.

. زمانیکه می­ خواهید یک استاد راهنما انتخاب کنید این را در نظر داشته باشید که او باید شما را در زمینه موضوعی خاص و تخصصی راهنمایی کند بنابراین بهتر است در موضوع مورد نظر شما متخصص باشد.

. استاد راهنما باید در روش شناسی تحقیق نیز متخصص باشد. او باید بتواند در تمام مراحل پایان نامه نویسی شما را هدایت کند بنابراین باید در هر بخش آن تخصص کافی داشته باشد.

بسیار مهم است که قبل از انتخاب استاد راهنما زمانی را صرف تحقیق و بررسی او کنید.

این کار باعث می­ شود استادی پیدا کنید که با کمک او بتوانید پایان نامه خود را سریع ­تر به پایان برسانید. پس بهتر است عجله نکنید.

به زمینه تخصصی استاد راهنما دقت کنید

همانطور که گفته شد استاد راهنمای شما باید در زمینه موضوعی که شما برای پژوهش در نظر گرفته اید تخصص داشته باشد.

این کار موجب می­ شود شما بهتر بتوانید کار پایان نامه ­تان را انجام دهید.

اگر استاد راهنمای شما در زمینه موضوع مورد نظرتان تخصصی نداشته باشد در نهایت تمام کار بر دوش خودتان خواهد افتاد. پس خجالت نکشید شما باید درباره تخصص اساتید راهنمای مورد نظرتان اطلاعات کسب کنید.

در دسترس بودن استاد راهنما را در نظر بگیرید

استاد راهنمای شما باید همیشه در دسترس باشد تا شما برای پیدا کردن و راهنمایی گرفتن از او زمان زیادی را صرف نکنید.

بنابراین انتخاب استاد راهنمایی که در شهر دیگری است و فقط برای زمان تدریس به دانشگاه شما سر می ­زند شاید خیلی صحیح نباشد.

این را در نظر داشته باشید در بسیاری از مواقع هیچ چیز جای ملاقات حضوری با استاد راهنما را نخواهد گرفت. پس اگر فکر می­ کنید پروژه ­ی شما طوریست که باید زیاد با استاد راهنمایتان ملاقات کنید، اولویت را با استادی بگذارید که در شهر شماست و بیشتر در دسترس است.

به سخت گیری استاد راهنما اهمیت بدهید

شاید شما ترجیح بدهید استاد راهنمایی داشته باشید که کاری به کار شما نداشته باشد، اما عملا استاد راهنمایی که برایتان برنامه منظمی دارد و به صورت دوره ­ای کار شما را پیگیری می ­کند و انتظار گزارش کار ماهانه دارد بهتر از استادیست که شما را به حال خود رها می ­کند.

شما در این صورت خواهید دید یک استاد راهنمای سخت گیر چطور می­ تواند کمک کند شما سروقت و دقیق کار پایان نامه­ تان را به اتمام برسانید.

پرس و جو کنید

سوابق استاد می­ تواند به شما کمک کند.

دستیابی به این سوابق نیز ساده است و فقط کافیست از سایر دانشجویانی که با این استاد کار کرده ­اند صحبت کنید و بپرسید چقدر به تعهد خود وفادار است و می­ تواند کمک شما باشد.

او باید به شما اعتماد داشته باشد

این را در نظر داشته باشید که استاد راهنمای شما باید با حوصله و صبر شما را راهنمایی کند و به شما اعتماد به نفس بدهد اما استادی که به شما اعتماد ندارد نمی­ تواند این احساس را به شما القا کند و در نهایت این مساله ممکن است به روی پایان نامه و ارائه شما نیز تاثیر منفی بگذارد.

بنابراین باید تمام تلاشتان را بکنید تا اعتماد استاد راهنما را به خودتان جلب کنید تا او نیز بتواند با اطمینان بیشتری برایتان زمان بگذارد و راهنماییتان کند.

با این حال شما در نهایت می ­توانید استاد راهنمای خود را تغییر دهید، هر چند این امر بسیار نادر است و معمولا باید روابط مثبت و حسنه­ ای بین استاد و دانشجو برقرار باشد.

چگونه استاد راهنمای خود را تغییر دهیم؟

اگر شما تصمیم دارید که استاد راهنمای فعلی خود را تغییر دهید باید از طرف دانشگاه یک فرایند اداری طی شود، فرم ­هایی پر شده و دلیل این تغییر اعلام شود.

بنابراین بسیار مهم است که قبل از شروع این فرایند اداری به طور جدی فکر کنید و نظرات همکاران و مربیان را بپرسید.

این را نیز در نظر بگیرید، شما باید استاد جایگزین پیدا کنید و استاد راهنمای جدید نیز باید نسبت به موضوع مورد مطالعه شما اشراف کامل داشته باشد.

بنابراین تغییر استاد راهنما خیلی سریع رخ نمی ­دهد و ممکن است زمان زیادی از شما بگیرد.

همانطور که می­ دانید پروسه نوشتن پایان نامه مدت زمان زیادی طول می­ کشد و استاد راهنما نیز در تمام طول این مدت باید شما را راهنمایی و کمک کند، بنابراین انتخاب یک استاد راهنمای خوب بسیار مهم است.

دانستن اینکه وظایف استاد راهنما چیست و شما چه کمکی می­ خواهید از او بگیرید می­ تواند به شما کمک کند استاد راهنمای بهتری انتخاب کنید تا اواسط کار پژوهشی خود مجبور به تغییر او نشوید.

چگونه استاد راهنما انتخاب کنیم؟
چگونه استاد راهنما انتخاب کنیم؟ – تزیسمی

وظایف استاد راهنما در پایان نامه چیست؟

استاد راهنما، که وظیفه ی هدایت دانشجوی ارشد یا دکترا را بر عهده دارد، دارای وظایف مشترکی هستند. این وظایف در سه مرحله خلاصه می شوند:

. انتخاب موضوع، تکمیل طرح تحقیق
. ارائه پایان نامه
. دفاع از پایان نامه

موارد زیر جزو وظایف استاد راهنمای پایان نامه هستند:

. راهنمایی و کمک به دانشجوها برای انتخاب یک موضوع تحقیقی مناسب
. راهنمایی دانشجو در رابطه با برنامه ریزی های پژوهشی، منابع، توصیه های مربوط به فعالیت های میدانی و آزمایشگاهی
. نظارت بر نوشتن پروپوزال
. اختصاص دادن ساعت های مشخص برای بررسی کارهای دانشجو و گزارش عملکرد
. مدیریت های لازم برای انجام کارهای تحقیقاتی
. ارتباط با مدیریت دانشکده برای اطلاع رسانی در مورد مشکلات موجود در مسیر تحقیقات
. آگاهی و آشنا کردن دانشجو با اصول نوشتن پایان نامه ی خوب
. کمک و راهنمایی به دانشجو برای استخراج مقاله از پایان نامه

وقتی به زمان ارائه و دفاع می رسید وظایف استاد راهنما در پایان نامه شامل موارد زیر می شود:

. راهنمایی دانشجو برای ارائه ی سمینارهای مرتبط با موضوع پایان نامه
. هدایت دانشجو برای تحویل پایان نامه در زمان مقرر
. بررسی پایان نامه و تصحیح نگارش آن در صورت لزوم
. تایید نهایی و اجازه ی برگزاری جلسه ی دفاع
. حضور و مشارکت با دانشجو در جلسه ی دفاع
. هدایت و راهنمایی دانشجو برای تدوین طرح پژوهشی
. نوشتن صورت جلسه در جلسه ی دفاع از طرح
. همکاری با سایر استاتید در جلسه ی دفاع برای اعلام نمره ی نهایی
. یادآوری به دانشجو برای تکثیر نسخه ی اصلی پایان نامه و فرستادن آن به دفتر تحصیلات تکمیلی دانشگاه

نکات و تبصره ها در انتخاب استاد راهنما

. استاد راهنما باید از بین اساتید داخل دانشگاه انتخاب شود. اما در مواردی، با تایید شواری تحصیلی تکمیلی دانشکده، می توان از میان اعضای هیئت علمی خارج از دانشگاه محل تحصیل هم، استاد راهنما انتخاب کرد.
. در صورت تایید شورای تحصیلات دانشگاه و در موارد استثنایی، انتخاب بیش از 1 نفر به عنوان استاد راهنما مانعی ندارد.
. استاد راهنما یاید اشراف کافی به موضوع پایان نامه داشته باشد.
. انتخاب اساتید مشاور بر عهده ی استاد راهنما است.
. حتما از دانشجوهای دیگر در مورد روش کار و رفتار استاد راهنما سوال کنید. معمولا استاد راهنمایی برای دانشجوها ایده آل است که مهارت های ارتباطی خوبی داشته باشد.
. از تعداد پایان نامه هایی که استاد برای مشاوره و راهنمایی در دست دارد مطلع شوید.
. بهتر است استاد در مورد موضوع مورد نظر شما متخصص باشد.

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *