پیمایش آموزش ها با استاد راهنمای پایان نامه شما

پیمایش آموزش ها با استاد راهنمای پایان نامه شما

پیمایش آموزش ها با استاد راهنمای پایان نامه شما ، هم پایان نامه های کارشناسی و هم پایان نامه های کارشناسی ارشد به شدت تنظیم می شوند، در بیشتر موارد به این معنی است که یک دانشجو فقط با استاد راهنمای پایان نامه خود مجاز به ساعات محدودی است. این بدان معنی است که استفاده از زمانی که با آنها دارید کاملا ضروری است زیرا کمک آنها در نوشتن پایان نامه درجه یک بسیار ارزشمند خواهد بود.

نکات برتر ما را برای به حداکثر رساندن کارایی و ارزش زمان آموزش پایان نامه خود بخوانید.

پیمایش آموزش ها با استاد راهنمای پایان نامه شما
پیمایش آموزش ها با استاد راهنمای پایان نامه شما – تزیسمی

فهرست مطالب

استاد راهنما کیست؟- پیمایش آموزش ها با استاد راهنمای پایان نامه شما

استاد راهنما (Supervisor) یکی از اعضای هیأت علمی دانشگاه است که مسئولیت هدایت دانشجویان جهت انجام پایان‌نامه دانشگاهی را برعهده دارد. به‌طور معمول اساتید راهنما در مقاطع تحصیلات تکمیلی یعنی کارشناسی ارشد و دکتری مدیریت نقش‌آفرین هستند. استاد راهنما به پیشنهاد معاونت آموزشی دانشکده و حکم رئیس دانشکده انتخاب می‌شود. این فرد، هدایت تحصیلی و راهنمایی دانشجویان در مقاطع تحصیلی مختلف را در زمینه مشکلات، آموزشی پژوهشی و فردی برعهده می‌گیرد. یک استاد باید از وجهات علمی و شخصیت بالایی برخوردار باشد. مسئولیت هدایت دانشجویان در سطوح عالی بسیار بااهمیت است. در واقع تمامی فعالیت‌های علمی دانشجویان در پایان‌نامه آنها به بار می‌نشیند.

در زمینه انتخاب اساتید مشاور و راهنما باید بسیار دقیق بود. فرایند نوشتن پایان‌نامه مدت زمان زیادی طول می­ کشد. از سویی تغییر اساتید نیز بسیار دشوار است. استاد راهنما نیز در تمام طول این مدت باید دانشجو را راهنمایی و کمک کند. بنابراین انتخاب یک استاد راهنمای خوب بسیار مهم است. دانستن اینکه وظایف استاد راهنما چیست و شما چه کمکی می­ خواهید از او بگیرید می­ تواند به شما کمک کند استاد راهنمای بهتری انتخاب کنید تا اواسط کار پژوهشی خود مجبور به تغییر او نشوید.

پیمایش آموزش ها با استاد راهنمای پایان نامه شما

آماده کردن

آمادگی کامل برای آموزش پایان نامه ضروری است. اگر مجبور شوید بخشی از آن را صرف پیگیری و بررسی مطالبی کنید که می توانستید از قبل مطالعه کرده باشید، وقت شما تلف می شود. این آماده سازی و تحقیق دقیق بخش مهمی از نگارش پایان نامه است.

فهرستی از موضوعات یا مسائلی را که باید برای هر آموزش پوشش دهید تهیه کنید و مطمئن شوید که از آنها عبور کرده اید.

به یاد داشته باشید که تعداد دفعاتی که استاد راهنمای شما در طول دوره نگارش پایان نامه به پیش نویس های شما نگاه می کند نیز ممکن است محدود باشد، بنابراین ایده ها و بخش هایی را برای بحث در طول دوره های آموزشی آماده کنید تا حداکثر میزان ورودی ممکن را از استاد راهنمای پایان نامه خود در مورد کار خود دریافت کنید.

از پیش برنامه ریزی

تعداد محدودی از نظارت های پایان نامه ای که دارید بسیار سریعتر از آنچه پیش بینی می کنید پرواز می کند. برای جلوگیری از مشکل رایج در یافتن اینکه ساعات اختصاص داده شده تمام شده است، اما هنوز بخش بزرگی از پایان نامه نگاری را دارید که باید به آن بپردازید، یا موضوع مهمی را هنوز برای بحث و بررسی دارید، در ابتدا بدانید که چند ساعت مجاز هستید.

سپس طرحی را در بحث با سرپرست خود ترسیم کنید، به هر موضوع یا حوزه اصلی یک آموزش یا بخشی از یک آموزش اختصاص دهید، مطمئن شوید که می‌توانید همه چیز را در زمان مجاز تطبیق دهید. ساختار این طرح باید ساختار پایان نامه شما را منعکس کند.

به خاطر داشته باشید که پس از پایان نگارش پایان نامه، برای اصلاح اشتباهات جزئی و ارجاع، کتابشناسی و غیره، سعی کنید و در پایان برای مطالعه نهایی با استاد راهنما وقت بگذارید.

یادداشت بردارید

استاد راهنما پایان نامه شما احتمالاً در موضوعی که پایان نامه خود را در آن می نویسید متخصص است. مطمئن شوید که در طول نظارت ها یادداشت های فراوانی می گیرید تا به شما کمک کند تمام توصیه ها و اطلاعات ارزشمندی را که به شما می دهند به خاطر بسپارید.

اگر متن یا نظریه‌پردازی را ذکر کردند که باید به آن نگاه کنید، مطمئن شوید که آن را یادداشت کرده‌اید، تنها به حافظه تکیه نکنید. این ساعات نظارت و دانش آنها بسیار ارزشمند است و اگر فقط بخشی از آنچه را که در آن بحث شد به یاد بیاورید، بعداً به خودتان لگد خواهید زد.

پیمایش آموزش ها با استاد راهنمای پایان نامه شما
پیمایش آموزش ها با استاد راهنمای پایان نامه شما – تزیسمی

وظایف استاد راهنما در پایان نامه چیست؟- پیمایش آموزش ها با استاد راهنمای پایان نامه شما

استاد راهنما به عنوان یکی از اعضای کادر آموزشی دانشگاه فردی کلیدی در برنامه تحصیلات تکمیلی دانشجو است. کیفیت انجام مراحل مختلف در تحصیلات تکمیلی تا حد زیادی تحت تأثیر کیفیت ارتباط بین دانشجویان تحصیلات تکمیلی و سرپرستان آن‌ها از جمله اساتید راهنما و مشاوران دانشجو است. زمانی که دانشجویان به صورت نزدیک و مؤثر با استاد راهنمای خود کار ‌می‌‌کنند، کیفیت نگارش پایان‌نامه‌ها و تجربیات‌شان به مراتب بهبود ‌قابل توجهی پیدا می‌کند.

می‌دانیم استاد راهنما برای کمک به دانشجویان در هر مرحله از تدوین پروژه‌‌های تحقیقاتی باید در دسترس باشد. ایشان وظیفه دارد تا اطمینان حاصل کند که کار و پروژه دانشجویان‌‌شان با استاندارد‌های دانشگاه و رشته علمی‌ آن‌ها مطابقت داشته باشد. وظیفه یک استاد راهنما به طور کلی و جامع در سه موضوع خلاصه می‌شود: مشاوره دادن به دانشجویان تحصیلات تکمیلی، نظارت بر پیشرفت تحصیلی آن‌ها و ایفای نقش ‌به‌عنوان یک مربی و همراه. یکی از وظایف مهم استاد راهنما ارزیابی مداوم دانشجوی خود است. باید دانست که وظایف استاد راهنما در پایان نامه در برابر دانشجویان خود تنها منوط به زمان تکمبل پروژه تحقیقاتی آن‌ها نیست، آن‌ها ‌می‌توانند دانشجو را در انتخاب شغل و ادامه تحصیلش در مقاطع بالاتر راهنمایی کنند.

1. کمک به دانشجو در انتخاب و برنامه‌ریزی یک موضوع تحقیقی مناسب و قابل مدیریت
2. همکاری گام به گام با دانشجو در انجام پایان‌نامه
3. اخذ گزارش پیشرفت کار از دانشجو هر سه ما
4. تشکیل کمیته نظارتی و تشکیل جلسه برای ارزیابی پیشرفت دانشجو (با نظر همکاران و دانشجو در صورت لزوم هر سه ماه)
5. پاسخ به موقع و کامل به کار‌های کتبی ارائه شده توسط دانشجو با پیشنهادات سازنده برای بهبود و تداوم آن. زمان ارائه نظرات در مورد کار‌های کتبی معمولاً نباید از سه هفته تجاوز کند.
6. در صورت لزوم به دانشجو در دستیابی به امکانات یا مواد تحقیقاتی کمک کند.
7. تضمین کند که محیط تحقیق ایمن، سالم و عاری از آزار، تبعیض و درگیری است. از استاد راهنما انتظار ‌می‌رود که برای دستیابی به اجماع و رفع اختلافات تلاش کند.
8. یکی دیگر از وظایف استاد راهنما در فرآیند انجام پایان‌نامه ارشد این است که دانشجو را تشویق کند تا نتایج تحقیقات خود را در داخل دانشگاه و در صورت لزوم به نهاد‌های علمی‌ یا حرفه‌ای خارج از کشور ارائه دهد.
9. دانشجو را تشویق کند که تا زمانی که تمدید برنامه تحصیلی به نفع دانشجو نیست، کار را تمام کند.
10. سهم دانشجو را در ارائه‌ها و مطالب منتشر شده به درستی تصدیق کند.
11. به دانشجو کمک کند تا هرگونه تغییری را که باید در پایان‌نامه پس از دفاع ایجاد شود را رعایت کند.
12. کمک به دانشجو در استخراج مقاله از پایان‌نامه و تدوین آن
13. شرکت در جلسه دفاع از پایان‌نامه از مهم‌ترین وظایف استاد راهنما در پایان نامه است.
14. کسب اط‌مینان از حضور به‌موقع سایر اساتید
15. کسب اط‌مینان از تکمیل فرم داوری
16. راهنمایی دانشجو برای تکثیر نسخه اصلی پایان‌نامه و ارسال آن به دفتر تحصیلات تکمیلی

نکات مهم در انتخاب استاد راهنما

تخصص استاد راهنما

استاد راهنما باید در موضوعی که برای پژوهش انتخاب کرد‌ه‌اید تخصص داشته باشد. اگر استاد راهنمای شما تخصصی نداشته باشد تمام کار بر دوش خودتان خواهد افتاد و در نهایت نتیجه خوبی از کارتان به‌دست نمی‌آورید.

در دسترس بودن

پایان نامه نویسی مستلزم ملاقات دانشجو با استاد خود به طور منظم، اختصاص زمان کافی برای دانشجو و داشتن امکان تماس از طریق چندین رسانه (به عنوان مثال: ایمیل و تلفن) است. این موضوع زمانی اهمیت بیشتری پیدا می‌کند که آن‌ها حضور فیزیکی نداشته باشند.

علاقه و اشتیاق

دانشجویان استادی را ایده‌آل ‌می‌‌دانند که به کارشان علاقه‌مند و مشتاق باشند. اینگونه اساتید مثبت، توانمند، انگیزشی و متعهد به وظایف خود هستند و اغلب در مجاورت دانشجویان خود و همگام با آن‌ها هستند و به کار و پیشرفت دانشجوی خود علاقه نشان ‌می‌دهند.

ارتباط خوب

استاد راهنمای ایده‌آل مهارت‌‌های ارتباطی خوبی دارد. به‌ویژه مهارت‌‌های شنیداری خوب، تمایل به حفظ گفتگوی باز در مورد پروژه، پیشرفت و مشکلات آن، توانایی برقراری ارتباط به شیو‌های باز، صادقانه و منصفانه در مورد مسائلی که در زمان آن‌ها به وجود ‌می‌‌آید. شفاف‌سازی انتظارات و نقشی که هریک از طرفین در باید در انجام تحقیقات و پژوهش ایفا کنند.

سخت‌گیری و بازخورد سازنده

یک استاد راهنمای خوب و وظیفه‌شناس بازخورد و انتقادی سازنده از کار دانشجویان خود ارائه ‌می‌کند. این نشان‌دهنده این است که استاد راهنما تمام مراحل کار دانشجوی را به دقت زیر نظر دارد و به طور مداوم و منظم از دانشجو ‌می‌‌خواهد کار‌هایش را مرحله به مرحله گزارش دهد تا مورد بررسی و بازبینی خود قرار دهد. شاید شما ترجیح دهید استاد راهنمایی داشته باشید که کاری به کار شما نداشته باشد و ایرادی از شما نگیرد اما بهتر است بدانید عملا استادی که برای شما برنامه منظ‌می‌ دارد و به طور دور‌ه‌ای کار شما را پیگیری می‌کند بهتر از استادی است که شما را به حال خود رها ‌می‌‌کند.

باتجربه بودن و درک دانشجو

یکی از ویژگی‌های کلیدی استاد راهنمای ایده‌آل داشتن درک کامل از الزامات و فرآیند تکمیل پایان‌نامه است. علاوه بر این دانشجویان برای سرپرستانی ارزش قائل هستند که نیازهای دانشجویان مختلف را در نظر ‌می‌گیرند (مانند دانشجویان بین‌المللی، آن‌‌هایی که فرزند کوچک دارند، آن‌‌هایی که معلولیت دارند و آن‌‌هایی که تفاوت فرهنگی دارند). مهم است که استاد راهنما نیاز‌های نظارتی فردی هر دانشجو را تشخیص دهد و با هر کس متناسب با شرایط آن کار کند.

پیمایش آموزش ها با استاد راهنمای پایان نامه شما
پیمایش آموزش ها با استاد راهنمای پایان نامه شما – تزیسمی

چطور استاد راهنما انتخاب کنیم؟

. استاد راهنما می بایست از اعضای هیات علمی واحد انتخاب شود.

. همکاری استادان در پایان نامه های کارشناسی ارشد به ترتیب با اعضاء تمام وقت، نیمه وقت و سپس مدعو اولویت بندی می­ شود.

. دانشجو باید از تعداد پایان نامه های در دست راهنمایی و مشاوره­ ی استاد راهنمای خود مطلع باشد.

. استاد راهنما نیز موظف است به سقف پذیرش خود دقت کند و در صورتی که ظرفیت پایان­ نامه هایی که برای راهنمایی داشت تکمیل شد، دانشجو را مطلع کند و با در نوبت قرار دادن او در کارش وقفه ایجاد نکنند.

. استاد راهنما به پیشنهاد دانشجو و موافقت و تایید گروه تخصصی تعیین می ­شود.

. زمانیکه می­ خواهید یک استاد راهنما انتخاب کنید این را در نظر داشته باشید که او باید شما را در زمینه موضوعی خاص و تخصصی راهنمایی کند بنابراین بهتر است در موضوع مورد نظر شما متخصص باشد.

. استاد راهنما باید در روش شناسی تحقیق نیز متخصص باشد. او باید بتواند در تمام مراحل پایان نامه نویسی شما را هدایت کند بنابراین باید در هر بخش آن تخصص کافی داشته باشد.

بسیار مهم است که قبل از انتخاب استاد راهنما زمانی را صرف تحقیق و بررسی او کنید.

این کار باعث می­ شود استادی پیدا کنید که با کمک او بتوانید پایان نامه خود را سریع ­تر به پایان برسانید. پس بهتر است عجله نکنید.

به زمینه تخصصی استاد راهنما دقت کنید

همانطور که گفته شد استاد راهنمای شما باید در زمینه موضوعی که شما برای پژوهش در نظر گرفته اید تخصص داشته باشد.

این کار موجب می­ شود شما بهتر بتوانید کار پایان نامه ­تان را انجام دهید.

اگر استاد راهنمای شما در زمینه موضوع مورد نظرتان تخصصی نداشته باشد در نهایت تمام کار بر دوش خودتان خواهد افتاد. پس خجالت نکشید شما باید درباره تخصص اساتید راهنمای مورد نظرتان اطلاعات کسب کنید.

در دسترس بودن استاد راهنما را در نظر بگیرید

استاد راهنمای شما باید همیشه در دسترس باشد تا شما برای پیدا کردن و راهنمایی گرفتن از او زمان زیادی را صرف نکنید.

بنابراین انتخاب استاد راهنمایی که در شهر دیگری است و فقط برای زمان تدریس به دانشگاه شما سر می ­زند شاید خیلی صحیح نباشد.

این را در نظر داشته باشید در بسیاری از مواقع هیچ چیز جای ملاقات حضوری با استاد راهنما را نخواهد گرفت. پس اگر فکر می­ کنید پروژه ­ی شما طوریست که باید زیاد با استاد راهنمایتان ملاقات کنید، اولویت را با استادی بگذارید که در شهر شماست و بیشتر در دسترس است.

به سخت گیری استاد راهنما اهمیت بدهید

شاید شما ترجیح بدهید استاد راهنمایی داشته باشید که کاری به کار شما نداشته باشد، اما عملا استاد راهنمایی که برایتان برنامه منظمی دارد و به صورت دوره ­ای کار شما را پیگیری می ­کند و انتظار گزارش کار ماهانه دارد بهتر از استادیست که شما را به حال خود رها می ­کند.

شما در این صورت خواهید دید یک استاد راهنمای سخت گیر چطور می­ تواند کمک کند شما سروقت و دقیق کار پایان نامه­ تان را به اتمام برسانید.

پرس و جو کنید

سوابق استاد می­ تواند به شما کمک کند.

دستیابی به این سوابق نیز ساده است و فقط کافیست از سایر دانشجویانی که با این استاد کار کرده ­اند صحبت کنید و بپرسید چقدر به تعهد خود وفادار است و می­ تواند کمک شما باشد.

او باید به شما اعتماد داشته باشد

این را در نظر داشته باشید که استاد راهنمای شما باید با حوصله و صبر شما را راهنمایی کند و به شما اعتماد به نفس بدهد اما استادی که به شما اعتماد ندارد نمی­ تواند این احساس را به شما القا کند و در نهایت این مساله ممکن است به روی پایان نامه و ارائه شما نیز تاثیر منفی بگذارد.

بنابراین باید تمام تلاشتان را بکنید تا اعتماد استاد راهنما را به خودتان جلب کنید تا او نیز بتواند با اطمینان بیشتری برایتان زمان بگذارد و راهنماییتان کند.

با این حال شما در نهایت می ­توانید استاد راهنمای خود را تغییر دهید، هر چند این امر بسیار نادر است و معمولا باید روابط مثبت و حسنه­ ای بین استاد و دانشجو برقرار باشد.

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *