آیا موضوع پایان نامه خوبی است؟

آیا موضوع پایان نامه خوبی است؟

آیا موضوع پایان نامه خوبی است؟ ، انتخاب موضوع پایان نامه برای شما یک قدم کوچک است، اما یک جهش بزرگ برای پایان نامه شماست. قبل از شروع تحقیق واقعی، باید مطمئن شوید که موضوع شما به خوبی شکل گرفته است. به این لیست سوالات نگاهی بیندازید تا متوجه شوید که آیا موضوع شما آماده کار است یا خیر.

فهرست مطالب

آیا موضوع هدف مشخصی دارد؟

اول از همه، آیا موضوع شما به اندازه کافی روشن است؟ مسیر ایده آل برای تصمیم گیری یک موضوع با جامع کردن آن تا حد امکان آغاز می شود. گفتن این کار آسان تر از انجام آن است، زیرا مردم اغلب یک ایده را در ذهن دارند اما ایده دیگری را در کاغذ دارند.

به عنوان جیمز همیلتون، مربی برای Ph.D. دانشجویان، در راهنمای خود در مورد یافتن موضوع پایان نامه به این نتیجه می رسند که “شفافیت کلید اصلی است”. بنابراین، توصیه می کنیم موضوع خود را به افراد خارجی در زمینه شما توضیح دهید. هر قسمت از موضوع را کالبدشکافی کنید و به ساده ترین شکل توصیف کنید. این به شما کمک می کند موضوع خود را از منظر دیگری ببینید. فقط پس از نسخه ساده شده، می توانید شروع به اضافه کردن لایه های پیچیدگی کنید.

آیا موضوع پایان نامه خوبی است؟
آیا موضوع پایان نامه خوبی است؟ – تزیسمی

آیا موضوع قابل تحقیق است؟- آیا موضوع پایان نامه خوبی است؟

هنگامی که مطمئن شدید موضوع کاملاً شفاف است، زمان آن رسیده است که مهمترین عامل را بیابید: آیا موضوع اطلاعات کافی ارائه می دهد؟ اگر موضوعی را از مطالبی که قبلا خوانده اید به دست آورده اید، یا در مورد آن در برخی سخنرانی ها شنیده اید، به این معنی است که موضوع احتمالاً بسیار قابل تحقیق است.

تنها قدمی که در اینجا باید برداشته شود استفاده از کلمات کلیدی مرتبط با موضوع خود و جستجوی آنها در کاتالوگ ها، پایگاه های داده مقالات، موتورهای جستجوی اینترنتی و کتابخانه ها است.

 

آیا موضوع به اندازه کافی اصلی است؟

هر پایان نامه ای نیاز به سطحی از اصالت دارد، اما بیایید صادق باشیم، تحقیق هرگز کاملاً اصیل نیست. با این حال، چرا آن را تا جایی که می توانید در محدوده خود اصلی نکنید؟ شما در دریایی از کاغذها با رویکردی مشابه با خودتان شیرجه خواهید زد. این شانس شما برای یافتن زاویه ای است که قبلاً هرگز گرفته نشده است.

بنابراین، ما توصیه می‌کنیم که شکافی در تحقیقات یا زاویه خاصی پیدا کنید که قبلاً انجام شده است اما می‌توان آن را بیشتر توسعه داد. چگونه؟ صرفاً با توجه خاص به منابع خود.

آیا موضوع برای مخاطبان شما جالب خواهد بود؟

نوشتن آکادمیک نباید خسته کننده باشد. بسته به سطح پایان نامه شما، جذابیت آن باید متفاوت باشد. برای پاسخ به سؤال، باید مخاطبان مقاله خود را شناسایی کنید و روایت را بر اساس آن تطبیق دهید.

پایان نامه لیسانس باید برای استادی که آن را نشان می دهد جالب باشد. پایان نامه کارشناسی ارشد باید استاد راهنما و کارفرمای آینده شما را جذب کند. یک دکتری پایان نامه به بالاترین سطح جذابیت نیاز دارد، زیرا نوار انتظارات تحصیلی بسیار بالاتر است. باید همتایان، سرپرستان و محققان عمومی را درگیر کند. هنگامی که بدانید برای چه کسی می نویسید، تطبیق کلمات خود با مخاطبان هدف آسان تر می شود.

 

موضوع شما به چه روش شناسی نیاز دارد؟

انتخاب روش تحقیق مناسب یکی از مهم ترین مولفه هایی است که می تواند یک پروژه را با شکست مواجه کند یا به موفقیت برساند. مؤلفه های زیادی وجود دارد که یک روش شناسی را تعریف می کند، اما قوی ترین آنها هدف نهایی تحقیق و زمان بندی است.

آگاهی از این که چه نوع نتیجه ای از تحقیق می خواهید و چقدر روی آن حساب می کنید، نوع روش شناسی را از ابتدا محدود می کند. برای مثال، اگر در نتیجه داده‌های کیفی می‌خواهید و زمان کافی دارید، می‌توانید یک گروه متمرکز انجام دهید. اگر می خواهید داده های کمی را در مدت زمان کوتاهی دریافت کنید، یک نظرسنجی آنلاین کافی است. زمان و هدف تقریباً در هر تحقیقی عوامل تعیین کننده خواهند بود.

راهنمای ما در مورد نحوه جمع آوری داده ها برای پایان نامه خود را برای دستورالعمل های بیشتر در مورد جمع آوری داده های تجربی و انتخاب روش بررسی کنید.

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *