آموزش پروپوزال نویسی

آموزش پروپوزال نویسی

آموزش پروپوزال نویسی ، دانشجویان مقطع فوق لیسانس و دکترا که احتیاج به پژوهش دارند و قصد قبول شدن در هر دانشگاهی را دارند باید علاوه بر مدارک، پروپوزال هم همراه داشته باشند.

ارائه دادن طرح پژوهش که به عنوان فصل اول پایان نامه محسوب می شود جزو پر اهمیت ترین و مشکل ترین مرحله پژوهش می باشد. پژوهشگر باید پیش از انجام پروپوزال پایان نامه فصل اول را تهیه کند و نتیجه گیری پژوهش خود را برای استاد خود ارائه دهد.

در مرحله بعد استاد تصمیم می گیرد که طرح را تایید یا رد کند یا با ایجاد تغییراتی آن را به تایید کردن بپردازد. بعد از اینکه توسط کارشناسان طرح پژوهش مورد تایید قرار گرفت از آن به بعد پژوهشگران وظیفه دارند بر اساس طرح تصویب شده به پژوهش بپردازند. باید به این نکته توجه داشت که پروپوزال تنها مختص به دانشگاه و پایان نامه نمی باشد و کاربردهای دیگری هم دارد. آموزش پروپوزال نویسی برای ارزیابی طرح و تصمیم گرفتن در رابطه با پذیرش یا رد آن در اقتصاد و امور اجرایی شایع می باشد.

آموزش پروپوزال نویسی
آموزش پروپوزال نویسی – تزیسمی

فهرست مطالب

پروپوزال پایان نامه چیست؟– آموزش پروپوزال نویسی

پروپوزال یک نقشه راه توجیهی از طرح پژوهشی است که مسیر رسیدن به هدف این طرح را نشان می‌دهد. هر یک از دانشجویان قبل از تأیید موضوع پایان‌نامه موظف به ارائه یک پروپوزال هستند. پروپوزال با راهنمایی و مشورت استاد راهنما تهیه می‌شود و در صورت تأییدشدن ازسوی اعضای هیئت‌علمی دانشکده، موضوع پایان‌نامه به نام دانشجو ثبت می‌شود.

پروپوزال پایان نامه تحقیقی محسوب می‌شود که دانشجو باید برای دریافت کردن مدارک تحصیلی خود آن را ارائه دهند. برای انجام پروپوزال پایان نامه دانشجو باید موضوعی که خود مورد انتخاب قرار داده به توضیح اهمیت آن، بیان کردن تحقیق هایی که در زمان گذشته انجام داده و نتایجی که تصور می‌کنید از پژوهش دریافت می‌کنید بپردازد. علاوه بر این شیوه هایی که در تحقیق از آن استفاده می‌کند را بازگو کند.

در حقیقت فراهم کردن طرح تحقیق جزو «جهت‌یابی تحقیق» محسوب می شود به این معنی می باشد که بعد از ارائه طرح، محقق باید تنها به چارچوب طرح خود بپردازد. باید برای انجام پروپوزال پایان نامه به سراغ اطلاعاتی بروند که خوانندگان متقاعد شوند که شما تحقیق پر اهمیتی را برای آنها در نظر دارید، همچنین دریافت صحیح از مبحث های پر اهمیت موضوع خود دارید و در آخر شیوه شما معتبر می باشد.

پروپوزال چیست؟- آموزش پروپوزال نویسی

پروپوزال از واژه propose به معنای پیشنهاد دادن یا طرح پیشنهادی است. به‌طور واضح و روشن پروپوزال، طرح یا کاری است که در ذهن دارید و می‌خواهید آن را عملی کنید و می‌خواهید آن را به‌صورت مشخص و مکتوب به گروهی پیشنهاد بدهید. در پروپوزال از ابتدا تا انتهای پایان‌نامه شما باید مشخص گردد، یعنی اهمیت و ضرورت انجام پژوهش شما چیست؟ هدفتان چیست؟ نوآوری شما چیست؟ با چه روشی می‌خواهید به هدف نهایی خود برسید؟ فرض کنید می‌خواهید یک پروژه یا طرح را اجرا کنید. باید از قبل دقیقا بدانید این پروژه قرار است در چه تاریخی شروع گردد و برنامه ریزی واقعی برای آن انجام دهید و همچنین برای اجرای آن به چه منابعی نیاز دارید؟ چطور می‌توان این منابع انسانی، ماشین‌آلات و مصالح را تهیه کرد؟ چگونه باید منابع را به فعالیت‌های پروژه اختصاص داد؟. این‌یک مثال واقعی برای اجرای پروژه‌های عمرانی و مدیریت ساخت در کارگاه‌ها است تا ذهن شما با پروپوزال و لزوم آن بیشتر آشنا شود. شما باید بدانید نقطه آغاز و پایان تحقیق شما کجاست و با چه روش و هدفی می‌خواهید به آن دست پیدا کنید.

پروپوزال‌نویسی چیست؟- آموزش پروپوزال نویسی

پروپوزال‌ یک سند است که دانشجویان دوره‌های کارشناسی ارشد و دکتری قبل از تعیین و تصویب موضوع پایان‌نامه یا رساله خود باید به دانشگاه ارائه کنند. در واقع، هر دانشجویی قبل از اینکه کار پژوهشی خود را روی پایان‌نامه شروع کند، باید نوشته‌ای شبیه به یک طرح یا پیشنهاد را به دانشگاه ارائه کند؛ تا مورد تایید قرار بگیرد.
در فرایند پروپوزال‌نویسی، دانشجویان موضوع مورد نظر خود را تعریف کرده و سوالات پژوهشی مرتبط را مطرح می‌کنند. همچنین اهداف، روش‌ها و منابع مورد نیاز را شرح می‌دهند و برنامه خود را برای انجام پژوهش ارائه می‌کنند.

اهمیت یادگیری پروپوزال‌نویسی چیست؟- آموزش پروپوزال نویسی

با توجه به این‌که اخذ مدرک تحصیلی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری مستلزم نگارش پایان‌نامه است و از طرف دیگر، برای شروع نگارش پایان‌نامه، باید ابتدا پروپوزال، مورد تایید دانشگاه قرار گیرد؛ یادگیری نحوه پروپوزال‌نویسی برای دانشجویان، امری بسیار ضروری و اجتناب‌ناپذیر محسوب می‌شود. همچنین یادگیری پروپوزال‌نویسی به دانشجویان کمک می‌کند تا مهارت‌های پژوهشی، نگارشی و سازماندهی خود را تقویت کرده و پایان‌نامه خود را با موفقیت انجام دهند.

خصوصیات انجام پروپوزال پایان نامه با کیفیت- آموزش پروپوزال نویسی

انجام پروپوزال پایان نامه علاوه بر این که به کیفیت پروژه دانشجو بستگی دارد به کیفیت نگارش پروپوزال هم بستگی دارد. روش انجام پروپوزال پایان نامه هویت علمی تحقیق و به عبارتی سند علم و اعتبار علمی محقق محسوب می شود.

پروپوزال هنگامی می تواند قوی باشد که محتوای علمی آن با کیفیت نوشته شود. منظور از قوی بودن و باکیفیت بودن پروپوزال محتوای علمی و اعتبار آن می‌باشد. علاوه براین بستگی به بهره گیری از تکنیک های مورد استفاده منطبق با به روز ترین پیشرفت های علمی دارد. دانشجویانی که در حال نگارش پایان نامه خود هستند احتیاج به اثبات مفهوم پژوهش خود دارند به صورتی که امکان تعبیر های متعدد را از بی ببرند و با توضیح ساده و دقیق برنامه تحقیق خود ارزیابی آن را به شکل ساده و روان ممکن سازند.

در حالی که این قسمت با دقت ارائه نشود باعث کاهش موفقیت تحقیق خواهد شد. امکان دارد پروژه تحقیق دانشجو به خوبی پیش برود اما هنگامی که نگارش آن ایده‌آل نباشد امکان رد آن وجود دارد.

آموزش پروپوزال نویسی
آموزش پروپوزال نویسی – تزیسمی

هدف از آموزش پروپوزال نویسی

هدف کلی آموزش پروپوزال نویسی این می باشد که خواننده به انجام کاری ترغیب شود. به طور مثال این افراد می توانند یک مشتری باشند که در نظر دارید آنها را به خرید یک محصول تشویق کنید، یا کارفرمایی باشد که می خواهید در یک پروژه ای آن را ترغیب به سرمایه گذاری کنید.

به صورت کلی پروپوزال یک طرحی را برای برطرف کردن یک احتیاج توصیه می کند شخص دریافت کننده طرح پیشنهادی را بر اساس اینکه پروپوزال تا چه مقداری به پرسش های زیر جواب دهد آنها را مورد بررسی قرار می‌دهد:
. پیشنهاد دانشجو برای انجام پروپوزال پایان نامه چه چیزی می باشد؟
. نحوه برنامه ریزی با محقق به چه صورت بوده است؟
. چه مقدار هزینه باید برای این طرح پرداخت کرد؟

فواید ارائه طرح تحقیق برای انجام پروپوزال پایان نامه

ارائه طرح تحقیق برای انجام پروپوزال پایان نامه دارای فواید بسیاری می باشد که شامل موارد زیر می شود:

. نحوه فعالیت و حرکت پژوهشگر را معین می کند.
. باعث صرفه‌جویی در زمان و امکانات مادی خواهد شد.
. پژوهشگر را از انتخاب راه های غلط و خطا باز می دارد.
. انجام پروپوزال پایان نامه راهنمایی می باشد برای طرح های نیمه تمام.
. مقدار سرعت پژوهشگر را تا هنگام رسیدن به هدفش معین می کند.
. تعداد متغیرهای مورد ارزیابی را معین می کند.
. وظایف کلیه اشخاص و مسئولیت آنها را معین می کند.

اقدامات پر اهمیت در آموزش پروپوزال نویسی

دانشجویان باید اقدامات پر اهمیت پیش از پروپوزال نویسی انجام دهند که یکی از آنها آموزش پروپوزال نویسی می باشد. برای نگارش پروپوزال سطح دانش مخاطبین و شرایط آنها باید مد نظر قرار بگیرد. اگر خواننده پروپوزال دانش کافی ندارد باید در مقدمه اجرایی به زبان ساده و روان توضیح داده شود.

هر مطلبی که در پروپوزال ارائه شده است باید به صورت دقیق و واضح بازگو شود. میان قسمت های متعدد پروپوزال نباید هیچ گونه تناقضی موجود باشد. دانشجویان باید به این نکته توجه داشته باشند که آموزش پروپوزال نویسی جزو پراهمیت ترین قسمت پایان نامه محسوب می شود پس توصیه می شود که برای انجام پروپوزال پایان نامه با کیفیت مراحل زیر را انجام دهید:

مخاطبان خود را جهت انجام پروپوزال پایان نامه بشناسید!

پیش از انجام پایان نامه باید به این نکته توجه داشت که این پروپوزال برای چه شخص یا چه سازمانی تنظیم می شود. برای این منظوردانشجویان باید مخاطبین خود را بشناسد. آیا آنها دارای کسب و کار هستند؟ آیا دانشجو می باشند یا از مسئولین دولتی هستند؟

معمولا برای انجام پروپوزال پایان نامه باید کلیه عوامل کلیدی در تحقیق آورده شود و اطلاعات کافی را برای خوانندگان فراهم کند تا آنها بتوانند به بررسی تحقیق پیشنهادی بپردازند. طرح تحقیق باید به ترتیب در سه قسمت و جوابگوی سه پرسش زیر باشد:

الف) کلیات طرح پیشنهادی (آن چیزی که قصد انجام آن را دارید چیست؟) این موارد شامل موارد زیر می شود:
1. نحوه بیان موضوع
2. مرور پژوهش های پیشین
3. سوالات و فرضیات
4. انواع متغیرها
5. تعریف ها
6 نظم دهی پژوهش

ب) روش شناسی( به چه صورت می خواهید آن را انجام دهید؟) که عوامل آن شامل موارد زیر می شود:
1. نوع تحقیق
2. نوع شیوه های شناخت علمی استفاده شده در تحقیق
3. ابزار جمع آوری اطلاعات
4. پیش فرض ها
5. مشخص کردن محدودیت ها

ج) اهمیت ارزیابی و بررسی( دلیل انجام آن چیست؟)که مراحل آن شامل موارد زیر می شود:
1. کاربرد تحقیق
2. مخاطبان تحقیق
3. به کارگیری خلاقیت در تحقیق

آموزش پروپوزال نویسی
آموزش پروپوزال نویسی – تزیسمی

نکات پراهمیت درباره نحوه آموزش پروپوزال نویسی

دانشجویان و محققان کارشناسی ارشد و دکترا الزامی می باشد که برای نوشتن طرح تحقیق خود به آموزش پروپوزال نویسی بپردازند و از نکات بر اهمیت آن آگاه شوند. که نکات آن شامل موارد زیر می شود:

. حداقل حجم برای پروپوزال نویسی مقطع کارشناسی ارشد ۵ صفحه و دکترا باید ۸ صفحه در نظر گرفته شود.

. در پروپوزال نویسی تلاش کنید منابع به روز را به کار ببرید و در کنار منابع فارسی می‌توانید از منابع خارجی هم بهره گیری کنید.

دوره آموزش پروپوزال نویسی برای چه کسانی مناسب است؟

دوره‌های آموزش پروپوزال نویسی برای هر کسی که قصد دارد پروپوزال‌های موثر و جذابی برای جذب منابع مالی از سازمان‌ها و مؤسسات مختلف تدوین کند، مناسب هستند. به طور خاص، این دوره‌ها برای افراد زیر مناسب هستند:

پژوهشگران: پژوهشگرانی که قصد دارند پروپوزال‌هایی برای جذب منابع مالی برای پروژه‌های خود تدوین کنند، می‌توانند از دوره‌های آموزش پروپوزال نویسی بهره بگیرند. این دوره‌ها به پژوهشگران کمک می‌کنند تا طرح پروژه خود را به شیوه‌ای موثر و جذاب به نمایش بگذارند و از منابع مالی بیشتری برای پروژه خود جذب کنند.
دانشجویان: دانشجویانی که قصد دارند برای پایان‌نامه یا پروژه درسی خود، پروپوزال‌هایی بنویسند، می‌توانند از دوره‌های آموزش پروپوزال نویسی استفاده کنند. این دوره‌ها به دانشجویان کمک می‌کنند تا بهترین شیوه‌های نوشتن پروپوزال را بیاموزند و پروپوزال خود را به شیوه‌ای جذاب و مؤثر تدوین کنند.
کارآفرینان: کارآفرینانی که قصد دارند برای جذب سرمایه‌گذاران، پروپوزال‌هایی تهیه کنند، می‌توانند از دوره‌های آموزش پروپوزال نویسی بهره بگیرند. این دوره‌ها به کارآفرینان کمک می‌کنند تا پروپوزال خود را به شیوه‌ای جذاب و مؤثر نوشته و به سرمایه‌گذاران مورد نظر خود ارائه کنند.
کارکنان سازمان‌ها: کارکنان سازمان‌ها که قصد دارند برای پروژه‌های سازمانی خود، پروپوزال‌هایی تهیه کنند، می‌توانند از دوره‌های آموزش پروپوزال نویسی استفاده کنند. این دوره‌ها به کارکنان سازمان‌ها کمک می‌کنند تا پروپوزال‌هایی کیفیت بالا و جذاب برای پروژه‌های سازمانی خود تهیه کنند و به منابع مالی بیشتری دسترسی پیدا کنند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *